AKTUALNOŚCI  KLUB  WZORCE RAS  HISTORIA RAS  REPRODUKTORY  SZCZENIĘTA   PLANOWANE MIOTY

 

  HODOWLE  CHAMPIONY  ZDROWIE  WYSTAWA  GALERIA  UŻYTKOWOŚĆ   LINKI   KONTAKT

BZH jest organizowany przez KCHH ( Klub chovatelů honičů ).  Na międzynarodowy konkurs zostało zakwalifikowanych 12 psów ( na podstawie uczestnictwa w krajowych konkursach klubowych lub międzynarodowych ). W konkursie brały udział następujące rasy: basset hound BH ( 6 psów ), rhodesian ridgeback RR  (1p.), słowacki kopow SK (1p.), łajka zachodniosyberyjska ZSL (3p ), elghund szary NSL (1p ).

Polskich kynologów może dziwić obecność szpiców myśliwskich w czeskim KCHH (Klubie Gończych), ale ten Klub zajmuje się bardziej użytkowością i sposobem pracy psów niż eksterierem. Dlatego czeski KCHH zrzesza zarówno miłośników gr. 6, jak i szpiców myśliwskich (gr.5, Sekcja 2 ).

Konkursy BZH różnią się znacznie od polskich konkursów tropowców. Dla zainteresowanych opiszę może w skrócie różnice regulaminowe. Czytający niech sami ocenią, jaki jest stopień trudności konkursów czeskich (ČR )w porównaniu do polskich ( PL )

Ścieżki tropowe w PL i ČR są długość 650 m.. W PL wykonuje się ślad farbą,  a w ČR biegami ( rapetami ) dziczymi ( koło, buty, laska tropowa ). W ČR i PL są trzy możliwości dojścia do martwej zwierzyny i sposobu pracy psa: do końca na otoku ( na řemeni ), jako oznajmiasz ( oznamovač ) lub oszczekiwacz ( hlásič ). Przy pierwszym sposobie w PL dochodzi się faktycznie do samego końca    ( leżącej tuszy dzika ), pracując z psem na otoku , a w ČR przy tym sposobie na 100 m przed tuszą w oznaczonym miejscu spuszczamy psa z otoku, pozostając z ekipą sędziowską  ( Rozhodčí ). Pies w tym czasie musi samodzielnie wypracować trop i dojść do martwego dzika. Widzimy, jak zwiększa się stopień trudności konkursów w ČR. Taką samodzielną pracę potrafią wykonać tylko dobrze wyszkolone psy, które czują się w lesie, jak w swoim domu. Sposób pracy psów jako oznajmiacza lub oszczekiwacza w PL i ČR jest podobny. Jest jednak zasadnicza różnica, dystans samodzielnej pracy oznajmiacza lub oszczekiacza.

W PL jest to zazwyczaj odległość od 100 do 150 m, a w ČR 250 m. Każdy kto pracuje w lesie z tropowcami, wie co to jest posłać psa do samodzielnej pracy na odległość 250 m. Odległość samodzielnej pracy w ČR jest większa, ale limit czasowy  wykonania tej konkurencji, ten sam co w PL, czyli 10 min .

Konkurencje odłożenia wykonuje się w ČR tak jak w PL, ale są różnice i zwiększony stopień trudności w konkursach w ČR. W PL po pozostawieniu psa w lesie i odejściu od niego na odległość uniemożliwiającą zwietrzenie lub widzenie właściciela, pada pierwszy strzał po dwóch  minutach, po następnych dwóch  minutach pada następny strzał i po upływie minuty wraca się po psa.

W ČR wygląda odłożenie następująco: po pięciu minutach strzał, następne pięć minut czekania i powrót po psa. Jest jeszcze jedna różnica, w punktacji. W PL jest obojętne, czy psa w odłożeniu zostawiamy luzem, czy przywiązanego do drzewa. W jednym i w drugim przypadku możemy dostać maksymalną ilość punktów. W ČR za odłożenia luzem dostaje się znacznie większą ilość punktów (max.32 pkt.). Za odłożenie psa przywiązanego do drzewa możemy dostać max 12 pkt.

W ČR są też konkurencje, które nie występują w na polskich konkursach.  Prowadzenie ( vodění ) psa przy nodze, chodząc po lesie i omijając drzewa. Pies musi się trzymać przy lewej nodze przewodnika i przy omijaniu przeszkody ( drzewo, krzak, kamień ) musi znajdować się zawsze pomiędzy przeszkodą a przewodnikiem. Robi się ostre zwroty, zwalnia i przyspiesza tępo marszu. W tej konkurencji preferuje się punktowo chodzenie luzem bez (smyczy ). Za prowadzenie wolne ( luzem ) dostaje się max.12 pkt., a za prowadzenie na smyczy max.3 pkt.

Posłuszeństwo (poslušnost). W tej konkurencji wypuszcza się psa do rewirowania obszaru wskazanego przez Sędziów. Na znak Sędziów przywołuje się psa gwizdkiem do nogi.

Tak w skrócie można przedstawić zasady czeskich konkursów BHZ. Osoby , które chciałyby poznać bardziej szczegółowo tematykę czeskich konkursów, zapraszam do przeczytania książki „ PES a LOV ” wydawnictwa VEGA Praha. W książce podane są regulaminy obowiązujące od 01.06.2006

Wojciech Stan

Wyniki Międzynarodowego Konkursu BHZ w Ondřejove ( 14.10.2006 )

1. AKIM od Modrécho Potoka BH - 247 pkt. Dypl. I st., CACIT,8 CACT.
2. ASHELY Pavlovské Irchy RR - 246 pkt. Dypl.I st., Res.CACIT, CACT
3. ALIBABA Tanala BH - 241pkt. Dypl. I st., Res.CACT
4. CID Heřmanková Strań ZSL - 231 pkt. Dypl. I st.
5. KIMI Bějkovské Hvozdy SK - 216 pkt. Dypl. I st.
6. CIR Heřmanková Strań ZSL - 214 pkt. Dypl. I st.
7. AKIR I Av Pisek NLS - 213 pkt. Dypl. I st.
8. DAMA Guwernica BH - 176 pkt. Dypl. II st.
9. TRIXI Moravia Bray BH - 176 pkt. Dypl. II st.
10. CARHeřmanková Strań ZSL - 166 pkt. Dypl. II st.
11. TINKLE Moravia Bray BH - 166 pkt. Dypl. II st.
12. QVIDA Moravia Bray BH - 155 pkt. Dypl. III st.
 

Biesiada myśliwska, w namiocie było serwowane czeskie piwo, becharovka, parówki i kiełbaski

TRIXI, TINKLE, QVIDA Moravia Bray

Po skończonej pracy ALIBABY (drugi z lewej Prezyden KCHH Miloš Vinklárek)

Uroczyste zakończenie pracy psa i oddanie hołdu strzelonemu dzikowi

Uroczyste zakończenie konkursu

Aż miło - tyle basset houndów na konkursie

 

  © Basset CLub - STB2012